Jak pracovat se šablonami na malování
Šablony jsou skvělými pomocníky pro nejrůznější tvoření – ukážeme vám, jakými způsoby je využít, abyste vždy slavili úspěch! Naučte se s námi sprejování, tupování, pastování a mnoho dalšího…
OBSAH ČLÁNKU
1. Úvod
2. Sprejování tekutých barev
3. Tupování hustých barev
4. Pastování strukturovacími pastami
5. Nanášení inkoustů
6. Extra tipy k práci se šablonami
Úvod
U nás v Aladine najdete stovky kvalitních šablon od nejrůznějších výrobců, v řadě velikostí a stylů. Všechny jsou vyrobeny z plastu, takže se dají používat opakovaně. Zde bychom vám rádi představili naše prověřené techniky, kterými šablony využíváme při práci a na našich výtvarných kurzech. Pokud se chcete dozvědět, jak šablony nejlépe využít a jaké barvy a příslušenství budete potřebovat, jste na správném místě.
1. Sprejování tekutých barev
Na tuto techniku se používají tekuté barvy. Doporučujeme barevné inkousty ve spreji, obzvlášť skvěle pigmentované akvarelové inkousty Aladine Izink Dye Spray. Na textilní tvoření použijte textilní barvy ve spreji.
Z příslušenství se vám bude hodit prázdný rozprašovač, do kterého si lze odlít jednotlivé barvy a namíchat si vlastní odstín. My máme u ruky vždy sprej s vodou k tvorbě akvarelových efektů, zapíjení barev a inkoustů do sebe.
Video (čas 3:23): Použití třpytivé barvy ve spreji Cadence Shake & Gilt na textil se stínovou šablonou.
2. Tupování hustých barev
Hustými barvami máme na mysli tradiční akrylové barvy – u nás se hojně používají základní akrylové barvy Cadence Premium. Při práci s látkou používáme klasické textilní barvy, s vysoce krycími barvami na textil Cadence Style Matt Fabric nešlápnete vedle.
Technika tupování je krátký, opakovaný pohyb rukou kolmo nahoru a dolů, kterým se barva nanáší, aniž by pod šablonu zatekla. Z příslušenství si můžete vybrat, co vám bude nejpříjemnější:
- Štětce – tupovací štětce poznáte podle rovně zastřižených štětin jako má tupovací štětec Cadence 8001 Stencil Brush.
- Pěnové štětce – pěnová hmota na dřevěné rukojeti dokáže rychle pokrýt i větší plochu. Podívejte se na pěnové tupovací štětce Cadence 904.
- Pěnová hmota – multifunkční arch pěny, který si sami nastříháte podle potřeby. Na kurzech často používáme pěnovou hmotu k nanášení inkoustů Cadence.
- Houbičky – na menší projekty a detaily vyzkoušejte prstové houbičky. Dutá rukojeť umožňuje jejich nasazení na prst, skvělé jsou k použití i s inkousty. Doporučujeme tupovací prstové houbičky Efco. Využít lze i kuchyňské houbičky na nádobí nastříhané na menší části.
Video: Použití štětinového tupovacího štětce a hybridní akrylové barvy. Uvidíte i super techniku „stínování“ šablony s nápisem.
3. Pastování strukturovacími pastami
Se šablonou lze vytvářet i unikátně plastické, reliéfní vzory. K tomu se používají 3D pasty, také zvané reliéfní nebo strukturovací. Naše nejoblíbenější pasta na většinu povrchů je bílá klasická strukturovací pasta Cadence Classical. K tvorbě reliéfu na látkách využijte 3D pasty na textil.
Z příslušenství budete potřebovat umělecké špachtle. I ty vyrobené z plastu jsou dostatečně pevné a pružné, aby vám vydržely celý život. Zkuste špachtle Aladine, sada 3 ks.
Video: Seznámíte se s pastovitou diamantovou barvou Aladine Izink Diamond a uvidíte její aplikaci přes šablony, včetně silikonových samolepicích šablon. Mrkněte se, jak se dají prolínat různé odstíny a jak lze využít jen vybranou část šablonky.
4. Nanášení inkoustů přes šablony
Pokud milujete papírové tvoření, zpozorněte! Přes šablonky na papír můžete nanášet různé druhy inkoustů. Vybírejte razítkovací polštářky reagující s vodou, za nás jsou nejefektnější razítkovací polštářky Aladine Izink Dye. Vybraný nástroj se namáčí přímo do polštářku nebo si ho otiskneme na skleněnou podložku, akrylový blok atd.
Podobně se používají i již zmiňované akvarelové inkousty Aladine Izink Dye Spray, které si také lze nasprejovat na neporézní povrch. Při aplikaci kombinujte tupování a krouživé pohyby.
Z příslušenství máte na výběr spoustu nástrojů, některé vhodné i k tupování hustých barev:
- Aplikátory inkoustů – jemná houbička s rukojetí je pro nás číslo jedna. Zkuste aplikátor Aladine na nanášení inkoustů.
- Blendovací štětce – hebké štětinky zajišťují dokonalé prolínání (blendování) barev. Podívejte se na blendovací štětce Studio Light, sada 5 ks.
- Pěnová hmota – multifunkční arch pěny, který si sami nastříháte podle potřeby. Na kurzech často používáme pěnovou hmotu k nanášení inkoustů Cadence.
- Houbičky – na menší projekty a detaily vyzkoušejte prstové houbičky. Dutá rukojeť umožňuje jejich nasazení na prst, doporučujeme tupovací prstové houbičky Efco. Využít lze i kuchyňské houbičky na nádobí nastříhané na menší části.
Video: Jak si vyzdobit sešit, kreativní diář nebo album se šablonami mandal?
5. Extra tipy k práci se šablonami
Závěrem pro vás máme pár dalších informací – na co lze šablony ještě využít, jaké šikovné příslušenství existuje a také jak se o šablony starat, aby vám dlouho vydržely.
Co dalšího šablony umí
- Obkreslování. Šablonky si můžete jednoduše obkreslit a vybarvit. Použijte jakékoli psací potřeby, na látku fixy na textil.
- Gelli Plate. Kreativní metoda Gelli Plate zahrnuje práci s unikátní gelovou podložkou, na níž se nanáší akrylové barvy k tvorbě fantastických tisků. Obecně se nejlépe hodí šablony s velkými otvory, které dají vyniknout barevnému podkladu. Perfektním příkladem jsou šablony Gelli Arts.
- Zlacení. Jednou z technik zlacení je aplikace metalických fólií na zvolený povrch, což je možné i přes šablonky. Detailnější info najdete v článku Jak na Foil Bond? Lepidlo na samet a metalické fólie.
Video: Podívejte se, jak jednoduché je do práce s Gelli Plate zakomponovat šablony:
Příslušenství na šablony
Kromě již zmíněných nástrojů si můžete práci se šablonami ulehčit i dalším šikovným příslušenstvím. Obzvlášť doporučujeme papírové maskovací pásky, s nimiž si šablonu přichytíte k podkladu a nebude tak hrozit její nechtěné posunutí. Slouží i k zafixování šablony na vertikální ploše, ideální k použití s velkými šablonami home deco i na dekorování oken. Lze jimi i zakrýt části šablony, které nechceme přenést. Doporučujeme maskovací pásku Studio Light, 3 ks.
Pokud nemáte jistou ruku nebo pracujete s dětmi, pomoci vám může i lepidlo na šablony ve spreji Cadence. Jednoduše se nasprejuje přímo na šablonu, kterou po použití zase odlepíte – nezanechává skvrny a jde lehce omýt, např. sprejem na čištění šablon Cadence.
Jak se starat o šablony
Naše plastové šablony můžete používat znovu a znovu, pokud víte, jak se o ně správně starat. Zde je několik tipů:
- Barvu nenechte na šabloně uschnout. Po tupování či pastování ji ihned odeberte z projektu a omyjte houbičkou nebo kartáčem v umyvadle. Myjte opatrně, abyste neponičili drobné detaily. Šablony můžete také umisťovat do připraveného lavoru s vodou a umýt je až po tvoření.
- Šablonu nechte proschnout – umístěte ji na rovnou plochu, třeba na utěrku.
- Šablony před uložením proložte tvrdým papírem, nebo každou zvlášť uložte do pevného sáčku či desek na šablony, aby nedocházelo k jejich znehodnocení a polámání drobných částí.
Tímto končí náš stručný přehled základních technik a tipů k práci se šablonami na malování. Spoustu ukázek práce s nimi najdete na našem blogu – inspirujte se třeba v článcích o tvoření z papíru, home deco nebo textilním tvoření.
Pro web Aladine připravila Simona Vaníčková