PEČETĚNÍ S PISTOLÍ

CO BUDEME POTŘEBOVAT:

Tavná pečetní pistole

Speciální pistole na pečetní tyčinkovými vosky, kterou nelze! nahradit obyčejnou tavicí pistolí na lepení. Ta naše se totiž vyznačuje nízkou teplotou, při které se vosk patřičně roztaví, ale zároveň zabraňuje jeho přehřívání, kdy jsou pak na voskových pečetích nevzhledné bublinky a prasklinky. Pistolí se také perfektně dávkuje potřebné množství vosku. Jedno zmáčknutí spouště je totiž přesně to množství, které potřebujete k výrobě jedné dokonalé pečeti. Voskovou tyčinku vždy vypotřebujte celou a nikdy se ji nesnažte z pistole vytáhnout, určitě by mohlo dojít k nevratnému poškození a nefunkčnosti pistole!

    

Rukojeť k pečetidlu

Rukojeť k pečetidlu je nepostradatelnou pomůckou k výrobě voskových pečetí. Je vyrobená ze dřeva a kovu a slouží k držení mosazné pečetní raznice, kterou jednoduše do rukojeti zašroubujeme. Pokud potřebujeme motiv vyměnit, jednoduše odšroubujeme spodní kovový díl rukojeti, vyjmeme pečetidlo, vložíme pečetidlo nové a znovu zašroubujeme. 

 

Kovové pečetidlo/pečetní raznice

    

Pečetní raznice je vyrobená z kvalitní mosazi a slouží k otisku do roztaveného pečetního vosku. Pečetidla nabízíme s nejrůznějšími motivy a obrázky, iniciálami i českými texty. Použití je možné pouze s originální rukojetí, do které se pečetidlo zašroubuje. Bez držátka nikdy nevytvoříte dokonalou pečeť. Pečetidlo je kulatého tvaru a má průměr 2 cm. Další variantou, kterou vám nabízíme je pečetidlo s oboustrannou iniciálou, která tvoří polovinu pečetidla. To znamená, že si můžeme vytvořit ze 2 pečetidel iniciály svého jména či iniciály jmen např. snoubenců, které využijeme při svatebních přípravách.

Jak poskládat pečetidlo:

  1. Na rukojeti odšroubujeme kovový držák.
  2. Vložíme pečetidlo s vybraným motivem.
  3. Zašroubujeme do držáku.

Další variantou je již složené kovové pečetidlo s rukojetí od holandské firmy Studio Light, které je ihned připraveno k použití a nabízíme je s několika motivy.

 

Pečetní vosky v tyčince

Pečetní vosky v tyčinkách od Aladine jsou silikonové, pružné, nelámou se, ani se nedrolí. Vosk má vysokou kvalitu a nikdy nedochází k jeho popraskání během zahřívání v tavné pistoli. Pokud budete chtít hotovou pečeť odstranit z papíru, nikdy se vám to nepovede bez jeho poškození, protože vosk se do papíru „zapije“. Nemusíte se ale bát poškození pečetě během přepravy poštou. Délka tavné tyčinky je 18 cm a má průměr 1,1 cm. Pomocí jedné voskové tyčinky můžete vytvořit až 25 pečetí. Vosky nabízíme ve dvaceti barevných odstínech.

Jak vyrobit pečeť:

  1. Voskovou tyčinku vložíme do nízkoteplotní tavné pistole.
  2. Pistoli zapojíme do elektrické sítě a necháme vosk roztavit.
  3. Zmáčkneme 1x spoušť (to je množství vosku, které vystačí na výrobu jedné pečetě) a naneseme vosk na místo určení. Doporučujeme tavnou pistolí kroužit tak, aby byl vosk nanesen do kulatého tvaru.
  4. Přitlačíme do horkého vosku pečetidlo a podržíme ho tam cca 45 vteřin.
  5. Opatrně, jemným krouživým pohybem uvolníme pečetidlo. Pro jistotu nejdříve nadzvedneme jen kousek, abychom se přesvědčili, že vosk je již chladný a nedrží se pečetidla.
  6. Vosk necháme zcela zatvrdnout.
  7. Pokud budete chtít zvýraznit motiv, využijte metalický permanentní fix nebo některý z fixů  akrylových či lihových. Další fixace lakem apod. již není nutná, barva na pečeti dobře drží a nerozmazává se, jen je potřeba chvilka, aby zaschnul.


 

PEČETĚNÍ NA STOJÁNKU SE LŽIČKOU

CO BUDEME POTŘEBOVAT:

Sada stojánku a lžičky

Sada obsahuje teflonovou pečetní lžičku a stojánek. Lžička slouží k tavení pečetních vosků ve formě granulí nad plamenem svíčky, kterou je potřeba umístit dovnitř stojánku. Díky sadě je výroba pečetí velmi snadná.

Jak se sada používá?

  1. Na bezpečný podklad (například skleněnou podložku ) si přichystejte čajovou svíčku a zapalte ji.
  2. Nad svíčku umístěte stojánek se lžičkou, do ní vložte 2–4 granule vosku. Počkejte, až teplo svíčky vosk úplně rozpustí, trvá to přibližně 1 minutu. Nenechávejte vosk nad plamenem příliš dlouho, pokud už má vosk bublinky, nebude výsledná pečeť hladká.
  3. Tekutý vosk ze lžičky nalijte na svůj projekt, při lití se lžičkou pohybujte, aby vosk vytvořil kulatou pečeť. Jemně do něj přitlačte kovové pečetidlo , které tam nechte cca 45 sekund. Opatrně uvolněte pečetidlo a nechte pečeť zcela zatvrdnout. K tuhnutí vosku je potřeba 1–2 minuty (někdy i déle) v závislosti na druhu vosku, okolní teplotě a typu podložky.

Zbytek vosku ze lžičky vytřeme papírovým ubrouskem, a to co nejdříve, protože rychle tuhne. Ubrousek doporučujeme složit na čtvrtiny a dbát zvýšené opatrnosti. 

Granulovaný pečetní vosk

Pečetní vosk ve formě granulí tvarovaných jako kytička (balení v pytlíčcích po 60 kusech) nebo osmiúhelník (balení v krabičce v barevném mixu). Používá se s  pečetní sadou, kde se rozehřívá nad plamenem.  K výrobě jedné pečetě stačí rozehřát 2 granulky, při práci s  pečetními formami doporučujeme 3 granule. Výhodou peletek je, že velice jednoduše - smícháním barev na lžičce, lze vytvořit vícebarevnou pečeť. Nebojte se míchat barvy, výsledkem bude krásný mramorový vzor.

 

Další příslušenství k pečetění

Formy na pečetění

Snadno lze vytvořit i pečetě v neobvyklých tvarech, a to pomocí formiček, do kterých lijeme horký vosk. Do něho pak klasicky přitiskneme kovové pečetidlo a necháme zaschnout. Vzniknou vám tak pečetě ve tvaru srdíčka, kytičky, šestiúhelníku, oválku či čtverce. Pokud používáte formičky, nedoporučujeme rozehřátý vosk lít na pečicí papír, ten se vlivem teploty kroutí a dochází tak k podtečení vosku pod formu a následnému velmi těžkému vyndávání z formy. Využijte skleněnou podložku, keramický kachlík, podložku z mramoru apod. Pokud nám hotová pečeť nechce vyklouznout z formy, můžeme si pomoct tak, že vnitřní obvod formičky potřeme tenkou vrstvou oleje.

 

Permanentní metalické fixy

Hotové pečetě jsou nádherné, elegantní prvky, které dodají vašim projektům slavnostní nádech a punc originality. Ovšem pokud jejich motiv zvýrazníte fixem, posunete je ještě o level výš! Stačí jen počkat, až bude pečeť opravdu ztuhlá a studená a pak už můžete motiv nabarvit tím správným metalickým fixem. Pokud by vám nestačily slavnostní zlatá a stříbrná, můžete použít i akrylové fixy, které také perfektně fungují. Nechejte 1-2 minutky zaschnout.

Kulaté samolepky 

Oboustranně lepicí kolečka jsou určená k přilepování voskových pečetí na vaše projekty. A to tehdy, když je vyrobíte na obyčejném pečicím papíře a sejmete. Na její spodek pak stačí umístit samolepicí kolečko – takto si můžete najednou vyrobit větší množství pečetních „samolepek“ na pozdější použití.  Až budete připraveni ji použít, sloupnete z kolečka jen ochrannou fólii a přilepíte na projekt. Samolepicí kolečka mají průměr 2,5 cm.

 

NAŠE TIPY, NA CO LZE PEČETĚ VYUŽÍT:

  • dopisy, listiny, dokumenty,
  • pro dokonale zabalené dárky či visačky na ně,
  • pozvánky na svatby i jiné oslavy,
  • originální blahopřání k narozeninám, zásnubám, svatbě, narození miminka apod.,
  • předsvatební přípravy – oznámení, dárečky, sváteční menu, svatební kniha, výslužky aj.,
  • označení hrdla lahví s vínem nebo pálenkou,
  • chlopně dárkových obálek,
  • zdobný prvek ve scrapbookových albech,
  • neobvykle zajímavý komponent v art journalech, kolážích apod.
     

NAŠE SPECIÁLNÍ TIPY:

  •     Pečetním voskem můžete také zdobit různé stuhy, provázky a mašličky. Doporučujeme naaranžovat ji do správného tvaru a zatížit něčím dostatečně těžkým, aby držela tvar. Pokud je stuha zauzlovaná a chceme přes uzel ještě pečeť, doporučuji si pečeť vyrobit bokem a až po vychladnutí na to správné místo nalepit již hotovou pečeť. Kdybychom pečetili přímo do místa s uzlíkem, určitě by byla pečeť deformovaná a i manipulace s pečetidlem by nebyla nejjednodušší.  

 

  •  Do horkého vosku, ještě těsně před otisknutím pečetidla, můžeme také zakomponovat korálky, drobné sušené kvítky, třpytky, metalické plátky nebo snítek drobných kytiček či trav, které můžeme dopředu i usušit.

 

  • Zajímavé a efektní jsou pečetě vyrobené z průhledného vosku, který jsme nanesli na vzorovaný papír či fotografii. Otisknou můžete pečetidlo se vzorem a vzor ještě zvýraznit fixem anebo použijte pečetidlo bez vzoru a vynikne tak podkladový obrázek.

 

  • Poradíme vám i s vícebarevnými pečetěmi. I ty je možné jednoduše vyrobit, a to hned dvěma způsoby. Na první budete potřebovat 2 nízkoteplotní pistole Aladine, každou s jinak barevným voskem. Z obou pak vymáčknete trochu vosku vedle sebe. Necháme takto anebo pro ještě zajímavější vzhled promísíme špejlí a až pak do něj otiskneme kovové pečetidlo. Druhým způsobem je vložit do lžičky nad plamen různě barevné peletky a roztavit nad svíčkou. Tam se vosky do sebe barevně zapijí a ještě tomu můžeme trochu pomoct při nalévání vosku na podložku. Pak už jen otisknout pečetidlo a počkat až vosk vychladne. 

 

  • Nedoporučujeme dávat celé tyčinky přímo do plamene, dochází tak k znehodnocení odstínu vosku i jeho kvalitě. Vosk je pak nevzhledně černě zabarvený a v příliš vysoké teplotě bublá.

 

  • Dokonalý proces pečetění vám zajistí rozdílné teploty vosku (který je hodně horký) a kovového pečetidla, které by mělo být studené či ledové. Toho dosáhneme ledováním (ponechat kovové pečetidlo nějaký čas na kostce ledu nebo v ledové vodě či mrazničce). Důležité je před použitím pečetidlo zbavit vody a veškeré kapičky otřít do suché utěrky!

  •  Důležitá je také okolní pokojová či venkovní teplota, kde k procesu pečetění dochází. Máme zkušenosti, že v letních měsících při hodně vysokých teplotách vzduchu dochází k chladnutí vosku opravdu velmi pomalu, někdy i řádově v minutách oproti klasickým 45 vteřinám.

 

  • Pokud pracujete s ohněm, doporučujeme odstranit z pracovního prostoru vše hořlavé a dávat veliký pozor, aby něco od plamene nechytlo nebo aby vy jste neutrpěli nějaký úraz.

 

  •  Pokud vosk rozehříváte ve lžíci, musíte zbytek vosku ze lžičky odstranit ještě dokud je teplý, ale opět musíte opatrně, abyste se nepopálili. K odstranění použijte papírový ubrousek či houbičku. Za studena vosk ze lžičky odstranit nejde (ani odškrábat).

 

  • Kovové pečetidlo nikdy nenahrazujte gelovým razítkem, byť by vás to sebevíc lákalo. Výsledek nikdy není dobrý (o dokonalosti nelze mluvit) a navíc si v horkém vosku můžete razítko úplně zničit.

 

  • Teplý vosk lijeme na zcela rovný a hladký povrch – sklo, mramor, keramická kachlička apod.

 

  •  Ze zbytků a nepovedených kousků vyrobíte snadno opakovaným roztavením novou pečeť. Roztavit nad plamenem můžete zbytky vosku i rozstříhané nepovedené pečetě, a to z vosků granulovaných i vosků tyčinkových. Použít však lze jen lžičku a roztavit kousky nad plamenem.